Шевченко. Постпрочитання

Таке буває тільки зі справжніми геніями. Це та сила тексту, яка двісті років тримає у напрузі багато людей, це те невловиме відчуття майбутнього, яке генію вдається передбачити. Постпрочитання — це те відчуття, що змушує прочитати ще раз, або зловити себе на думці, що те, що читав колись тепер звучить зовсім по-новому, бо змінився контекст, змінилося саме життя і історія зайшла на новий виток своєї спіралі. Так і з Шевченком — кожного разу виникає чергове постпрочитання.

 

Так у нас вже прийнято, що на початку березня вся свідома Україна занурюється у вир Шевченківських днів. Чиновники і діячі різних рівнів покладають квіти до пам′ятників, діти у школах беруть участь у різних конкурсах-читаннях, а поважні літературознавці розповідають про те, яке величезне значення мав та й має Шевченко для України. І все це дуже добре, але створює враження дещо зайвої академічності. Ми вкотре сакралізуємо те, що вже давно сакралізовано і не потребує цього знову. Натомість Шевченко потребує чергового постпрочитання, бо в Україні змінився контекст, змінилася ідеологічна ситуація, зрештою в Україні відбулась революція. Багато хто говорить. Що ця революція не досягла своїх практичних цілей, але дала поштовх до глибинної зміни національної свідомості. І тут варто згадати про Шевченка, далеко не в класичному, академічному значенні. Основний мотив боротьби за свою державу заклав саме Шевченко, бо де, як не у його творчості звучить стабільний призив до соціальної справедливості. До суспільної ситуації, коли люди багаті не використовують людей бідних для свого подальшого збагачення. І ця тема за двісті з гаком років все така ж актуальна, бо більша половина країни і досі ходить на панщину. Хоча тепер це називається по-іншому, але факт залишається фактом. Рушійною силою революції і було прагнення до цієї соціальної справедливості. Були, звичайно і інші чинники, але цей був головним. Саме тому її і назвали революцією Гідності. Бо таке емпіричне формулювання передбачає повагу до права людини на духовному рівні. Просто закономірного конституційного права на гідне життя, на працю і гідну оплату, на відпочинок і ще багато на що. І людям далеким від постпрочитання Шевченка здавалось дивним, чому народ по той бік барикад бунтує. Насправді діло не в матеріальних статках, а у власній гідності та повазі один до одного. Це ті передумови, які породжують цивілізоване суспільство. І примат цього явища завжди відстоював Шевченко.

Тема друга — зовнішній ворог. Шевченковий Кавказ один з перших творів, який засуджував імперські апетити Росії. Сьогодні постпрочитання цього твору дає колосальний ефект усвідомлення всієї могутності Шевченкового передбачення:

«…Лягло костьми

Людей муштрованих чимало.

А сльоз, а крові? Напоїть

Всіх імператорів би стало

З дітьми і внуками, втопить

В сльозах удов′їх…»

Зважаючи на сучасний стан відносин з Росією таке прочитання Шевченка особливо актуальне. Це той випадок, коли за неможливості використовувати сучасні канали масової комунікації, можна використовувати масову літературу. І, варто зауважити, сучасні автори користуються цим дуже активно. А все починалося з Шевченка. Власне, гострий суспільний резонанс і створює національний дух. Таке постпрочитання зараз особливо необхідне, бо в ньому розставлені правильні акценти і речі названі своїми іменами.

Тема Шевченка — вічна. Її можна продовжувати до безконечності і не тільки з огляду на суспільну необхідність, а й на ліричність, релігійність чи мотивуючу складову. Єдине: хочеться щоб чергове постпрочитання залишило по собі позитивні емоції, але це залежить від поточного контексту, об′єктивної реальності, а їх зміна непідвладна окремій людини. Змінити контекст може тільки добре організована маса — про це також писав Шевченко. 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід на сайт

Увійти  \/  Зареєструватися  \/ 

Ввійти на сайт

Зареєструватися * * Обов'язкове поле

Введене вами ім'я недійсне.
Будь ласка, введіть допустиме ім'я користувача. Без пробілів, у всякому випадку 2 , НЕ повинно бути символів: < > " ' % ; ( ) &
Пароль недійсний.
Ваші паролі не збігаються. Будь ласка, введіть Ваш пароль в поле пароля та повторно введіть його в полі підтвердження.
Недійсна адреса електронної пошти
Адреси електронної пошти не збігаються. Будь ласка, введіть Вашу адресу електронної пошти в поле адреси електронної пошти та повторно введіть адресу у полі підтвердження.